Robert Kostrzewa – ekspert badań poligraficznych – tel. 517-331-998
Na czym polega badanie wariografem? – wykrywacz kłamstw
Wydaje się, że większość z nas chciałaby wiedzieć, czy nasz rozmówca mówi prawdę, czy kłamie. Stąd też i niezwykła popularność wykrywaczy kłamstw, jak potocznie nazywa się badanie wariografem. Jednak to określenie wcale nie jest takie trafne, a kłamstwo nie zawsze jest złe!
Większość z nas kłamie przynajmniej raz dziennie – choć powszechnie uważamy kłamstwo za coś złego, drobne i niewinne kłamstwa są formą społecznej etykiety i służą budowaniu relacji. To nic innego, jak wymuszony uśmiech, gdy widzimy sąsiada, za którym nie przepadamy, czy komplement, który wymawiamy wbrew naszym personalnym odczuciom. Kłamstwa mogą być również wynikiem naszej samoobrony, szczególnie jeśli dokonaliśmy przestępstwa lub czynu powszechnie uważanego za niemoralny. Czy badanie wariografem będzie skuteczne i przede wszystkim na czym polega to badanie?
Skuteczność badań wariografem, czyli nieskuteczna walka z… fizjologią
Czasem wydaje się nam, że sztukę kłamania opanowaliśmy do perfekcji i potrafimy zachować kamienną twarz bez względu na okoliczności. Mimo, że powieka nie mruga, wzrok nie ucieka, nieznacznie podnosi się nasze tętno, zmienia się oddech, a także potliwość ciała. Są to elementy naszej fizjologii, na które nie mamy wpływu, a to oznacza, że są to czynniki, które są podstawą badania poligrafem.
Badanie polega zatem na zmierzeniu tych 3 parametrów – tętna, oddechu oraz potliwości, dlatego też podczas badania wariografem jesteśmy podłączeni do specjalnego urządzenia, które monitoruje te wskaźniki.
Skąd badający wie, że kłamię?
Badanie wariografem jest bardzo złożone i wymaga odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji. Może je przeprowadzić tylko osoba, która wie jak analizować parametry. Badanie przeprowadza się zadając osobie konkretne pytania – dzieli się je na:
- pytania obojętne;
- pytania kontrolne;
- pytania krytyczne.
W każdym badaniu zestaw pytań musi być inny, bowiem nigdy nie ma dwóch tych samych przypadków, a zatem osoba przygotowująca badanie zapoznaje się z daną sytuacją i na jej podstawie układa zestaw pytań.
Osoba, która przeprowadza badanie na początku sprawdza jak nasz organizm reaguje na pytania, które są prawdziwe, a jak na pytania obojętne i oczywiście na pytania krytyczne. W ten sposób może porównać dalsze odpowiedzi i na tej podstawie przygotować specjalną analizę.
Czy badanie wariografem jest skuteczne?
Szacuje się, że skuteczność wariografu wynosi 95-98%, a zatem jest to badanie bardzo miarodajne. Aby jednak tak się stało, musi być przeprowadzone w odpowiednich warunkach. Robi się to w pomieszczeniu, które nie ma tak zwanych rozpraszaczy, które mogą wpłynąć na wynik badania. Dodatkowo podczas badania nie wolno przeszkadzać, bowiem wejście czy wyjście jednej osoby może wprowadzić dystrakcję, a tym samym zakłócić wynik badania poligraficznego.
Warto jednak pamiętać, że badania wariografem nie można przeprowadzić u wszystkich osób. Szczególnie wykluczone są osoby zmagające się z chorobami psychicznymi – ich odpowiedzi nie zawsze będą miarodajne, a sam wynik może być niezgodny z faktami. Badania nie przeprowadza się również u osób zmagających się z alergiami czy infekcjami, bowiem w ich przypadku również badanie nie jest miarodajne.
Kiedy przeprowadzać badanie wariografem?
Badania poligraficzne stosuje się już od dawna, i choć wcześniej były głównie domeną policji, dzisiaj stosuje się je nawet na użytek prywatny. Z badań wariografem wciąż korzystają służby mundurowe – w ten sposób sprawdzana jest lojalność pracowników, szczególnie gdy dochodzi do podejrzenia korupcji.
Z wariografów coraz częściej korzystają także rekruterzy, szczególnie gdy stanowisko, które ma objąć nowy pracownik jest równoznaczne z dostępem do bardzo wrażliwych danych. Badania poligraficzne wciąż stosowane są w sprawach karnych, ale też i w pozwach cywilno-prawnych, najczęściej w sprawach rozwodowych. Odpowiednio przeprowadzone badanie może bowiem udowodnić winę współmałżonka.
Badanie poligrafem jest bezpieczne, choć warto pamiętać, że w żadnym wypadku nie jest to wykrywacz kłamstw, a jedynie narzędzie, które pozwala wykryć reakcje naszego ciała na konkretne pytania oraz sytuacje.
GODZINY OTWARCIA
PN-PT
od 08:00 do 20:00
SB-ND
od 09:00 do 18:00
LOKALIZACJA
cała Polska
REZERWACJE
Tel. 517-331-998
(codziennie do 22.00)
studio.wariograf@op.pl
Wykonuję badania na terenie całego kraju. Mogę przeprowadzić badanie wariografem w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Suwałkach, Gdyni, Sopocie, Bydgoszczy, Toruniu, Zakopanem, Jeleniej Górze, Bielsku Białej, Katowicach, Gdańsku, Białymstoku, Rzeszowie, Wrocławiu, Lublinie, Zielonej Górze i innych miastach wojewódzkich. Gwarantuję jakość zgodną z obowiązującymi standardami. Jeśli chcesz wiedzieć czy wariograf wykryje zdradę, czy da się oszukać wariograf albo czy wariograf działa, zadzwoń lub napisz, a rozwieję Twoje wszelkie wątpliwości. Wybierz sprawdzonego eksperta i nie daj szansy przypadkowi. Prawda jest na wyciągnięcie ręki.
Copyright Robert Kostrzewa 2023